aktuality

Volně ke stažení: recepty Netradičně a zdravěji ve školní jídelně

Vydali jsme brožuru receptů Netradičně a zdravěji ve školní jídelně

Na podzim roku 2013 jsem oslovili základní a mateřské školy v regionu Tišnovsko s nabídkou uveřejnit alespoň pět osvědčených receptů jejich jídelny. Mělo jít o návody na svačinky, polévky či hlavní jídla, které obsahují zdravé nebo netradiční suroviny (např. jáhly, pohanka, kuskus, cizrna, červená čočka, bulgur, zelenina apod.), či recepty netradičně upravené. Ze sesbíraných receptů vydalo naše sdružení na vlastní náklady brožuru, kterou zdarma distribuuje do  základních škol a mateřských škol.  Umožní tak všem ve školních jídelnách vyzkoušet něco nového, netradičního a zdravějšího. Recepty doprovázejí tematické obrázky dětí z MŠ Sluníčko Tišnov, MŠ Štěpánovice a ZŠ Doubravník.

Brožura je volně ke stažení na http://vzdelavani.tisnovsko.eu/docs/recepty.pdf. Tištěná verze již je zájemci rozebrána.

Děkujeme všem školám, které se do této aktivity zapojily a osvědčené recepty daly k dispozici. V průběhu školního roku 2014/2015 plánujeme zveřejnit trojici TOP receptů, které na základě vlastních zkušeností z vydané brožury vyberou školní jídelny z Tišnovska.

 

Přejeme personálu školních jídelen hodně odvahy, fantazie a elánu do další práce, stejně jako tvořivosti při sestavování jídelníčků. A dětem dobrou chuť!


Pomůcky pro třídy Začít spolu
Po dohodě s pedagogy z MŠ Horova, ZŠ nám. 28 října v Tišnově, MŠ a ZŠ Drásov a ZŠ Doubravník byly z členských příspěvků sdružení zakoupeny nové výukové pomůcky. Školy si vybraly Logico Piccolo nebo Příběhy z kostek.

Učební systém Logico Piccolo se zaměřuje na rozvoj zrakového vnímání, koncentrace, pozornosti, soustředěnosti, vytrvalosti a trpělivosti. Podporuje týmovou spolupráci dětí, motivuje je a usnadňuje práci dětem s poruchami učení. Umožňuje dítěti okamžitou zpětnou vazbu a sebevyhodnocení splněného úkolu. Jedná se o speciální rámeček a soubor karet s úkoly, které jsou různě obtížné a tématicky zaměřené. Vhodné jsou pro předškoláky a první stupeň ZŠ.
Příběhy z kostek jsou jednoduchou a přitom účinnou pomůckou, která děti motivuje vyprávět podle obrázků, které padnou na devíti kostkách. Obrázky se dají využít mnoha způsoby, umožňují tvořit slova, věty i celé příběhy. Děti si hravou formou rozvíjejí komunikační dovednosti a fantazii, učí se vypravovat i volně psát na určené téma, pracovat ve skupině, ve dvojici i samostatně. Obrázkové kostky lze použít i na procvičení gramatických jevů, slovních druhů nebo anglických slovíček. Kreativitě učitele, ale i dětí, které často přicházejí s dobrými nápady, se meze nekladou.

Obě pomůcky ocení rovněž pedagogové, kterým tímto děkujeme za nápaditou výuku a vítáme další možnosti spolupráce při podpoře inovativního vzdělávání.